DARUJME ÚSMEV: Z vďačnosti chceme dávať

DARUJME ÚSMEV: Z vďačnosti chceme dávať
Inšpirujúca kampaň „Darujme úsmev“, ktorá (nielen) prostredníctvom shoeboxov dáva nádej ľuďom, že vo svojich ťažkostiach nie sú sami. O tom, i o ďalších aktivitách exallievov, nám viac prezradili prezident združenia Róbert Mruk a čokolatier Karol Stýblo.

Kampaň „Darujme úsmev“ vznikla pred piatimi rokmi. Poviete nám viac o jej vzniku?

Róbert Mruk: Projekt Darujme úsmev vznikol z našej túžby z vďačnosti za všetko, čo sme dostali, začať niečo dávať ľuďom, ktorí potrebujú našu pomoc. Zo začiatku sme sa zamerali hlavne na deti a mládež, ktorým sme sa snažili formou shoeboxov spríjemniť Vianoce a ukázať im, že na nich niekto myslí.

 

Prečo práve „Darujme úsmev“?

Róbert Mruk: Názov projektu vznikol v spojení s detskou radosťou, ktorá bola na začiatku hlavnou pohnútkou nášho spoločného konania. Túžili sme vyčarovať na tvárach detí s ťažkým osudom úsmev a preto tento názov.

 

DARUJME ÚSMEV: Z vďačnosti chceme dávať

 

Na akom princípe projekt funguje?

Róbert Mruk: Náš projekt sa počas piatich rokov rozvíjal a dnes sa zameriavame nielen na deti a mládež, ale aj na konkrétne rodiny, ktoré potrebujú konkrétnu pomoc. Po celom Slovensku máme sieť spolupracovníkov z našej saleziánskej rodiny, ale spolupracujeme aj so Slovenskou katolíckou charitou.

Títo spolupracovníci nás počas roka informujú o konkrétnych potrebách konkrétnych ľudí a rodín a my sa im následne snažíme s pomocou našich podporovateľov ich potreby naplniť. Následne počas Adventu osobne navštevujeme charitné diela, rehoľné domy, detské domovy alebo konkrétne rodiny, kde pomoc odovzdávame.

 

Prijímatelia našej pomoci vôbec netušia, že niekto pre nich niečo chystá. Potom sa stáva, že sa pred domom päť člennej rodiny zjaví dodávka s bratislavskou značkou a konkrétnej rodine s troma deťmi, kde mama v dnešnej dobe perie všetko ručne, odovzdávame práčku, shoeboxy pre deti a pár ďalších drobností. Otec rodiny vám stlačí ruku a celú svoju vďačnosť vloží do naozaj chlapského stisku ruky. Tichým hlasom zašepká: „Čo za to?“ Naša odpoveď znie: „Nič, keď budete môcť, pomáhajte aj vy iným.“

Následne odídeme a zostáva po nás okrem pomoci len obrázok dona Bosca, ktorému vďačíme sa výchovu a hodnoty, ktoré sa nám dostali. V takýchto chvíľach mávame pocit, že tými obdarovanými sme my. Sú to silné momenty, keď vidíte vďačnosť v očiach obdarovaných ľudí alebo v očiach našich spolupracovníkov, ktorí sa tešia z toho, že ľuďom, s ktorými pracujú a na ktorých im záleží, sa pomohlo.

 

Čo sú to shoeboxy, ktoré sú súčasťou kampane?

Róbert Mruk: Shoeboxy sú po slovensky škatule od topánok. Je to časť projektu zameraná na deti a mladých a zapájajú sa do nej hlavne rodiny s deťmi, nakoľko sa pri nej deti učia deleniu sa a štedrosti. Darca si zvolí pohlavie a vek dieťaťa a naplní škatuľu od topánok oblečením, hračkou, malou pozornosťou.

Následne danú škatuľu zabalí do ozdobného papiera, aby vyzerala ako darček a napíše na ňu pohlavie a vek dieťaťa, ktorému je venovaný darček. Naše deti, ktoré sa zapájajú do výroby škatúľ, majú často túžbu pridať do škatule pre svojich rovesníkov aj nejakú vlastnú tvorbu – kresbu alebo pozdrav. My sa staráme o to,  aby sme našli škatuli prijímateľa.

 

DARUJME ÚSMEV: Z vďačnosti chceme dávať

 

Sústreďuje sa projekt „Darujme úsmev“ len na Slovensko?

Róbert Mruk: Prioritou zostáva pomoc pre ľudí na Slovensku. Nakoľko však máme členov a priateľov roztrúsených po svete, snažíme sa otvoriť dvere aj pomoci konkrétnym projektom v zahraničí, kde máme „našich“ ľudí. V minulých rokoch naša pomoc smerovala saleziánskej misii na Sibíri, niečo sa dostalo do Kazachstanu a irackým kresťanom. Minulý rok bola časť zbierky venovaná sirotincu na Ukrajine. Tento rok je na rade Ekvádor.

 

Čo vás k tomu viedlo?

Róbert Mruk: S myšlienkou pomoci pre slovenskú saleziánsku misiu v Ekvádore prišiel náš člen, výrobca čokolády Karol Stýblo, ktorý je prítomný v Južnej Amerike už niekoľko rokov a vo veľkom podporuje spoločne so svojou značkou Lyra niekoľko druhov sociálnych projektov v rôznych krajinách tohoto kontinentu.

 

Je súčasťou kampane aj charitatívny koncert „Úsmev pre Ekvádor“? Čo nás na ňom čaká?

Róbert Mruk: Koncert chce byť poďakovaním všetkým darcom za podporu či už slovenskej, alebo ekvádorskej časti nášho projektu. Vstup je voľný a počas koncertu budú môcť ľudia prispieť na náš projekt. Koncert sa uskutoční v sobotu 24. novembra 2018 v kostole Jána Pavla II. na Čiernej Vode v Chorvátskom Grobe a vystúpia na ňom spevácky zbor SKLZ a duo Saleziáni so žalmami. Koncert bude výnimočný tým, že sa ho osobne zúčastní don Anton Odrobiňák, slovenský misionár, ktorý pôsobí medzi Šuarmi v amazónskom pralese v Ekvádore a porozpráva prítomným o svojom tamojšom pôsobení. Ďalším ťahákom pre našich hostí bude prítomnosť Karola Stýbla, ktorý je jedným z pár ľudí na svete, ktorým bol udelený titul Fino de Aroma Master chef Chocolatier. Karol je úspešný mladý slovenský podnikateľ, ktorého značka Lyra je vo svete čokolády veľkým pojmom a žne úspechy po všetkých kontinentoch.

 

Pán Stýblo, aká bola vaša cesta do Južnej Ameriky?

Karol Stýblo: Do Južnej Ameriky už teraz cestovávam pomerne často. Takže pomery tam sú mi známe. Osobne Južnú Ameriku milujem, ľudí, čo tam žijú, spôsob žitia, jedlo. J  Je to síce históriou ničená krajina – od čias kolónií, cez drogové kartely…, ale ľudia sú veľmi vrúcni, otvorení, ochotní, túžiaci, pracovití.  Samozrejme, je rozdiel medzi každou krajinou – my robíme s Kolumbiou, Ekvádorom, Peru a každá krajina má svoje špecifiká.

 

DARUJME ÚSMEV: Z vďačnosti chceme dávať

 

Prečo ste sa rozhodli upriamiť svoju pomoc do krajín tak vzdialených od Slovenska?

Karol Stýblo: V prvom rade išlo o to, kde by sa dalo nakupovať kakao. V našich končinách nerastie, a tak som sa musel upriamovať na krajiny v rovníkovom pásme. Keďže Venezuela, Peru, Kolumbia a Ekvádor majú najkvalitnejšie kakao na svete, rozhodovanie bolo jednoznačné.

 

Akou formou sa vy konkrétne podieľate na pomoci?

Karol Stýblo: Máme rozbehnuté dva aktívne projekty a na treťom pracujeme. Jeden je v Kolumbii – oblasť Necoclie – ide o školu pre deti farmárov a my sme sa rozhodli o pomoc tak, že deťom v škole kupujeme raňajky. Pre mnohé je to motivácia prísť do školy a zároveň vidia, že farmárčenie je „cool“.

Druhý fungujúci projekt je v súčinnosti s výskumným centrom pre pestovanie kakaa – ide o vzdelávanie farmárov, aby vlastnými silami dokázali zvýšiť svoju produkciu a aby tak zvyšovali svoj príjem. Vyvinutý agroforasterálny systém pestovania kakaa sa snažíme šíriť a farmári, ak dodržia odporúčania, nielenže zvýšia (bez použitia chemických hnojív či postrekov) produkciu z 500 kg/ha na 2000 až 2500 kg/ha, ale aj výkupnú cenu, lebo kakao predávajú nafermentované správne.

 

Akým spôsobom sa môžeme zapojiť aj my?

Róbert Mruk: Na našej stránke http://www.exallievi.sk/darujme-usmev nájdete inštrukcie, ako pomôcť. Existuje niekoľko spôsobov: finančne, materiálne alebo prípravou shoeboxov. Na stránke sú uvedené konkrétne veci, ktoré pre ľudí zbierame, a ak niekto má túžbu pomôcť, ale nemá čas ísť kúpiť nejakú z vecí, ktorú našiel na zozname, stačí, ak nám pošle peniaze a napíše, o akú konkrétnu pomoc ide a my ju za neho kúpime.

 

Ako by ste pozvali ľudí, prečo by sa mali zapojiť do tejto pomoci?

Róbert Mruk: Lebo je mnoho ľudí okolo nás, ktorí pomoc potrebujú. Naša spoločná štedrosť je svedectvom a častokrát formou nádeje pre ľudí, ktorým pomoc odovzdávame. Títo ľudia dostávajú nádej, že nie sú vo svojich problémoch sami a že niekomu na nich záleží.

Svet+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00