Čo psychicky zrelí rodičia nerobia?
Vychovávať psychicky zrelé deti, ktoré sú pripravené na výzvy tohto sveta, si vyžaduje od rodičov, aby sa vzdali nezdravých – hoci obľúbených – rodičovských postupov, ktoré deti oberajú o silu.
Autor: Amy Morin
Samozrejme, pomôcť deťom vybudovať si „psychické svaly“ nie je jednoduché a dokážu to len psychicky zrelí rodičia. Sledovať, ako sa deti trápia, pozývať ich čeliť ich strachom a brať ich na zodpovednosť za ich chyby, je náročné. Ale toto sú skúsenosti, ktoré deti potrebujú, aby dosiahli svoj plný potenciál.
Rodičia, ktorí trénujú mozgy svojich detí na život plný zmyslu, šťastia a úspechu, by sa mali vyvarovať týchto vecí:
1. Nemali by sa poddávať pocitu viny.
Pocit viny môže viesť k dlhému zoznamu nezdravých rodičovských stratégií – poddať sa dieťaťu po tom, čo už ste vyslovili svoje „nie“, alebo príliš rozmaznávať svoje dieťa počas prázdnin. Psychicky zrelí rodičia vedia, že hoci vina je nepohodlná, dá sa zniesť. Odmietajú svojmu pocitu viny, aby im bránil robiť múdre rozhodnutia.
2. Nerobia zo svojho dieťaťa stred vesmíru.
Je veľkým pokušením odvíjať svoj život od dieťaťa. Ale deti, ktoré si myslia, že sú stredom vesmíru, vyrastú v egocentrické a rozmaznané bytosti. Psychicky zrelí rodičia učia svoje deti sústrediť sa na to, čo môžu ponúknuť tomuto svetu – nie to, čo im svet dlhuje.
3. Nedávajú svojmu dieťaťu moc nad sebou.
Deti, ktoré doma diktujú, čo sa bude večerať alebo ako bude rodina tráviť víkendy, majú priveľa moci. Stať sa v rodine hlavou nie je pre deti zdravé. Psychicky zrelí rodičia dávajú deťom príležitosti robiť vhodné rozhodnutia, ale zároveň udržujú jasnú hierarchiu.
4. Neočakávajú dokonalosť.
Vysoké očakávania sú v poriadku, ale nemali by sme od detí očakávať priveľa. Psychicky zrelí rodičia vedia rozoznať, že ich deti nebudú vynikať vo všetkom. Nesnažia sa na dieťa vyvíjať tlak, aby bolo lepšie než všetci ostatní. Sústredia sa na to, aby dieťaťu pomohli stať sa čo najlepšou verziou jeho samého.
5. Nesnažia sa chrániť dieťa pred zodpovednosťou.
Psychicky zrelý rodič nehovorí veci ako: „Nechcem zaťažovať svoje deti domácimi prácami. Deti by mali byť deťmi.“ Očakávajú od detí, že sa naučia všetko, čo im pomôže stať sa zodpovednými ľuďmi. Učia ich vnímať zodpovednosť za ich rozhodnutia a dávajú im veku zodpovedajúce povinnosti.
6. Nechránia dieťa pred bolesťou.
Je ťažké vidieť svoje dieťa bojovať so zranením alebo úzkosťou. Ale deti sa potrebujú naučiť čeliť vlastnej skúsenosti s nepohodlím. Psychicky zrelí rodičia podporujú svoje deti a pomáhajú im vyrovnať sa s bolesťou, aby deti našli dôveru vo svoju schopnosť vysporiadať sa so všetkým náročným, čo v živote zažijú.
7. Nebránia dieťaťu robiť chyby.
Či už vaše dieťa urobí niekoľko chýb v úlohe z matematiky, alebo si zabudne zbaliť niečo na futbalový tréning, chyby môžu byť najlepším učiteľom. Psychicky zrelí rodičia dovolia svojim deťom urobiť chybu – a dovolia im vysporiadať sa s prirodzenými dôsledkami ich činov.
8. Nemýlia si disciplínu s trestom.
Trest znamená, že dieťa trpí, pretože urobilo dačo zlé. Disciplína ich učí, ako to v budúcnosti zvládnuť lepšie. Kým psychicky zrelí rodičia poukazujú na dôsledky, ich cieľom je naučiť deti vybudovať si sebadisciplínu, ktorú budú potrebovať, aby sa naučili rozhodovať sa lepšie.
9. Nezľahčujú si výchovu, aby sa tak vyhli nepohodliu.
Podľahnúť mrnčaniu dieťaťa alebo robiť za dieťa jeho povinnosti, je rýchle a jednoduché. Ale učí to deti nezdravým návykom. Treba psychickú silu, aby sme sa naučili zvládnuť diskomfort a prestali robiť tieto rodičovské „skratky“ k pohodliu.
10. Nestrácajú zo zreteľa svoje hodnoty.
V dnešnom uponáhľanom svete je jednoduché zamotať sa do dennej rutiny domácich úloh, športových krúžkov a domácich povinností. Tieto hektické časové rozvrhy – kombinované s tlakom vyzerať ako rodič roka na sociálnych sieťach – zapríčiňujú, že mnoho ľudí stratí prehľad o tom, čo je skutočne v živote dôležité. Psychicky zrelí rodičia si však uvedomujú svoje hodnoty a robia všetko pre to, aby ich rodiny žili podľa týchto hodnôt.
Zdroj: forbes.com