#Čnosti: Veselosť – Je naozaj smiech liekom?

#Čnosti: Veselosť – Je naozaj smiech liekom?

Určite ste sa už stretli s výrokom ,,smutný pohľad, bledé líčka, to je asi katolíčka”. Prečo nás takto niektorí vnímajú? Žiaden život nie je bezstarostný, ani život veriaceho človeka. Šťastie závisí od toho, čo sa stane, čo prežívame. Avšak radosť nie je ovplyvnená žiadnymi vonkajšími vplyvmi. Mama Henrieta Košecká nám povie o tom, ako sa dá aj napriek strate nájsť cestu k radosti a ešte väčšej vďačnosti.

Čo je to veselosť, radosť? Poskladajme si definíciu tejto čnosti zo slov niekoľkých rôznych slávnych osobností:

Veselosť je druhom odvahy. (Ernest Hemingway)

Veselosť nie je ani žartovanie, ani márnomyseľnosť. Je to najväčší poznatok lásky. (Hermann Hesse)

Starosť do našej rakvy jeden klinec zatlčie, bez pochyby; no každé vycerenie sa, tak veselé, jeden klinec z nej vytiahne. (John Wolcot)

Smiech je slnko, ktoré odníma zimu (chlad) z tváre človeka. (Victor Hugo)

Zmysel pre humor je tyčou, ktorá vyvažuje naše kroky, ako tak kráčame po lane nášho života. (Mahatma Gandhi)

Alebo aj slovami Písma:

Veselé srdce slúži na zdravie, zronený duch však kosti vysúša. (Prís 17,22)

Biblia nikde nehovorí o ,,šťastnom“ kresťanovi, ale veľa hovorí o radosti. O tom, prečo by mal byť veriaci človek plný radosti, napísal aj páter James Martin SJ vo svojej knihe Radosť, humor, smiech a ich miesto v (duchovnom) živote.

Poznáme mnohých filozofov aj svätcov, ktorí sú v našom povedomí známi ako veselí ľudia, ktorí žili svoje životy s ľahkosťou. Pretože starosti sú tým, čo nás ťahá dole, a zasa radosti tým, čo pozdvihuje ducha. Humor sa zakladá na ľudskej schopnosti rozpoznať nezhody života a zareagovať na ne. V britskej encyklopédii nájdeme takýto výklad zmyslu pre humor: „Je to vnútorná schopnosť človeka dobrosrdečne uvažovať nad rozpormi života a toto svoje uvažovanie (slušne) vyjadriť v reči, v literatúre alebo v iných formách umenia.“

PODSTATOU ZMYSLU PRE HUMOR JE POKORA

Štyri latinské slová majú rovnaký základ: humus (zem, pôda), humanus (človek), humor a humilitas (pokora). Môžeme sa stretnúť s výkladom, ktorý poukazuje na prepojenie týchto slov: človek bol stvorený zo zeme. Môže mať vysoké ambície, no nikdy by nemal zabudnúť, že je stvorením, ktoré stvoril Boh, a celý život ostane na Bohu závislý. Ak na to zabudne, potom by mu to mala pripomenúť pokora, ktorú pocíti v nejakej humornej situácii. Pokora je podstatou zmyslu pre humor.

V pokore je schopnosť uvedomiť si, na čom záleží. Poznala som veľmi dobrého a múdreho človeka, ktorý bol vymenovaný za profesora v deň mojich narodenín. Večer mi zazvonil mobil a vypočula som si, ako každý rok, krásne prianie. Moja reakcia bola: ,,Ale veď to ja vám blahoželám k veľkej udalosti.” No on odvetil: ,,K akej? O ničom dôležitom neviem… Aaa, nejaký papier som dnes dostal.” Určite za tým všetkým bola tvrdá práca, snaha, boje. No tento človek sa nebral príliš vážne, nezabúdal, kým v skutočnosti je, čo ho definuje a čo je v živote najdôležitejšie.

PRÍJEMNÉ S UŽITOČNÝM

Je všeobecne známe, že smiech prispieva aj k dobrému zdraviu, pomáha prekonávať choroby, aj tie vážne. Preto máme v nemocniciach doktorov klaunov, ktorí robia veľmi záslužné skutky. Ako uvádza doktor Robert Krause, pri smiechu sa presmeruje pozornosť pacientov a zmení sa tak neurochemické nastavenie v mozgu. Smiech uvoľňuje napätie pri vyplavovaní endorfínov, ktoré utišujú, zmierňujú bolesť a z dlhodobého pohľadu smiech zlepšuje aj fungovanie imunitného systému. ,,Pomáha to z hľadiska optimálneho psychického nastavenia, a preto je kľúčové, aby sme mali možnosť aj v nepríjemných situáciách prežívať šťastie. Každá emócia, ktorú prežívame, je potenciálna na vznik inej emócie, či už z tej istej kategórie, alebo z inej.”

Smiech je jednou z najkrajších a najzdravších činností. Keď je človek v emočne vypätej situácii a zrazu si v nej spraví srandu, tým, že jej prisúdi iný význam, sa aj emócie prítomné na pozadí tejto situácie zmenia. Smiech nám pomôže odlepiť sa od negatívnej emócie, pomôže nám získať iný parameter vnímania a vo výsledku aj zmenu psychického prežívania.

Smiech redukuje akúsi citlivosť na nepokoj a zlepšuje pohľad pacientov na život a na utrpenie. Taktiež bol dokázaný pozitívny vzťah medzi humorom a schopnosťou človeka vyrovnávať sa s osobnými problémami a stresmi života.

Pri smiechu človek zapája až 18 tvárových svalov. Okrem tváre pracujú aj svaly brucha, chrbta, hrudníka a ramien. Pri smiechu vdychujeme taktiež oveľa viac vzduchu, čím si viac okysličujeme celé telo a stimuluje sa krvný obeh, čoho výsledkom je efektívny metabolizmus. Počas jednej minúty smiechu môžeme spáliť asi 12 kcal. To všetko sú dosť dobré dôvody na smiech. (úsmev)

VYCHUTNÁVAŤ SI ŽIVOT

O tom, ako mať veselého ducha aj napriek ťažkým životným situáciám, sa zamyslela mama Henrieta Košecká:

Neviem, či som cnostná, respektíve sa to každý deň učím, ale milujem radosť. Je mojou podstatou. Rada sa smejem a prirodzene inklinujem k ľuďom, s ktorými sa môžem smiať. Mávam rôzne tváre môjho ja, teda nie je to vždy o radosti. Po tom však, čo som pred 5 rokmi prišla o naše 6. dieťatko a následne rok na to o manžela, otvorili sa mi mnohé možnosti prežívania života. Prežila som veľa plaču, veľa beznádeje a zúfalstva, napriek tomu som takmer vždy prijala pozvanie k radosti. Chvála Bohu, Pán ma pozná. Obdaril ma priateľkami, ktoré sa snažili vytvoriť mi prostredie, v ktorom som mohla zakúsiť v tom celom ťažkom aj radosť a veselosť. Dnes som im za to veľmi vďačná. Po tom, čím som si prešla, si oveľa viac uvedomujem, čo to znamená „vychutnať si život“. Teším sa z malých úspechov, z obyčajných vecí… teším sa, keď vidím, že iní sa vedia radovať, tešiť, vychutnávať si, lebo viem, čo znamená „stratiť“… pustiť z rúk všetko a mať iba Boha. A k tomu všetkému som nesmierne vďačná za svojho terajšieho manžela, cez ktorého ma Pán vychováva k ešte väčšej vďačnosti a vzájomnej radosti. Nanovo sa učím ŽIŤ!

Woody Allen raz povedal: „Keď robíš humor, uvedom si, že nie vždy sedíš za stolom so zrelým človekom.“ Iba zrelý človek sa pri žarte neurazí, ale naopak, začne sa baviť, dokonca sám na sebe. Nezrelý sa urazí. Začnime pracovať na svojej zrelosti už teraz!

Úlohy (nielen) nadnes:

  1. Nájdite si video, na ktorom uvidíte smejúce sa dieťa, vtipnú situáciu alebo skrytú kameru. Už plačete od smiechu?
  2. Postavte sa pred zrkadlo a usmejte sa na seba. To, s čím pred neho prídete, sa vám vráti späť. Skúste to urobiť každé ráno a začnite deň s dobrou náladou.
  3. Keď nastane situácia, pri ktorej sa budete cítiť nepríjemne, dotkne sa vás, zahanbí alebo urazí vás, skúste sa nad tým aspoň pousmiať a na ďalší raz možno už aj obrátiť situáciu na žart.
  4. Skúste zmeniť svoju optiku na bežné situácie:
    Prší? – Nebudem hundrať, ale vyberiem si farebný dáždnik alebo skočím do mláky. Zabudnem nejaké veci a vrátim sa domov trikrát? – Aspoň splním svoj denný cieľ krokov.

Autor: Karolína Semančíková

Snímka: pexels.com

Webmagazín+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00