Budujte pilier vášho vzťahu

Budujte pilier vášho vzťahu
Komunikáciu považujeme za jeden zo základných pilierov partnerského vzťahu. Ak zlyháva, alebo v nej permanentne robíme chyby, veľmi rýchlo sa to odráža na kvalite našej vzájomnej lásky.

Autor: Lukáš a Soňa Valachovci

Uvedomili sme si, že je niekoľko bodov, ktoré sú veľmi dôležité:

 

Pravidelnosť

Pravidelná komunikácia je dôležitá, aby ste sa v prvom rade navzájom spoznali. Neskôr však slúži aj na to, aby ste sa jeden druhému neodcudzili. Vyžaduje si vyhradiť čas, keď nás nič neruší a každý môže slobodne a v pokoji vyjadriť, čo má na srdci.

Keď sme spolu chodili, mali sme na takúto komunikáciu pomerne veľa priestoru a aj sme ho dobre využívali. Uvedomovali sme si, že je dôležité sa druhého pýtať na to, ako sa cíti, o čom posledné dni uvažuje, o čom aktuálne sníva, čo ho trápi.

Odkedy sme manželia, zisťujeme, že veľa času trávime tým, že sa spolu staráme o domácnosť a riešime bežné životné záležitosti. Niekedy sa nám potom stáva, že upadáme do stavu, ktorý sme nazvali, že žijeme ako “spolubývajúci”.

So spolubývajúcim riešite bežné povinnosti, týkajúce sa spoločného bývania. Každý z vás má vlastnú prácu a vlastné záujmy. Okrem toho na seba nemáte veľa času, takže prehodíte niekoľko slov pri spoločnom stolovaní alebo večer tesne pred spaním. Nepripomína vám to manželstvá v niektorých našich domovoch? No ak chceme budovať pevné priateľstvo vo vzťahu, a potom i manželský vzťah, nestačí fungovať len ako spolubývajúci.

 

Budujte pilier vášho vzťahu

 

V snahe zlepšiť tento stav a komunikovať viac do hĺbky sme si uvedomili, že v prostredí nášho bytu sa väčšinou akosi nevieme porozprávať a stále nám v hlave víria len povinnosti. Osvedčilo sa nám, že sa vieme úprimnejšie a otvorenejšie porozprávať, keď sa ideme prejsť, keď cestujeme sami autom alebo sme v reštaurácii či kaviarni. Zistili sme, že zmenou prostredia sa zrazu vieme zamerať jeden na druhého, venovať si vzájomne pozornosť. Zrazu z hĺbky našich sŕdc vychádzali myšlienky a pocity, ktoré boli tak hlboko, že sme im v zhone života venovali primalú pozornosť.

Sonka: Uvedomujem si, že ľudia sa menia. Už len keď si porovnám šesťnásťročného Lukáša s dvadsaťpäťročným Lukášom, ktorého vidím dnes, vidím, že sa zmenil. Ak by som sa od začiatku pravidelne nezaujímala o jeho názory, plány, pocity a sny, nerozumela by som jeho srdcu a zmýšľaniu tak, ako mu rozumiem dnes. Práve kvôli tomu je komunikácia taká dôležitá. A ak sa spolu rozprávame naozaj úprimne a otvorene, dovoľujeme druhému človeku vstúpiť na miesta, ktoré nik iný nepozná.

 

Efektivita

Asi každý z nás v živote stretol s nepochopením, keď sa snažil vyjadriť svoje pocity. Vo vzťahu vzniká takéto napätie najmä tým, že každý z nás vyrastal v inom prostredí a je zvyknutý na iný spôsob komunikácie.

V rámci komunikácie sa preto stále potrebujeme učiť vyjadrovať veci tak, aby to ten druhý správne pochopil. Ak často hovoríš tomu druhému „ja som to tak nemyslel“, alebo máš pocit, že ti nerozumie, asi je niekde chyba.

Niekedy to môže trvať dlhšie, no vždy stojí za to pracovať na tom, aby sme dokázali čo najzrozumiteľnejšie vyjadriť, čo cítime a čo si myslíme. Rovnako platí aj to, že sa to potrebujeme učiť aj naopak – porozumieť zmýšľaniu milovanej osoby.

Je to proces, na ktorom je potrebné pracovať celý život a neustále ho vylepšovať. Vtedy sa nám darí vyhýbať zbytočným hádkam, sklamaniam či bolesti z toho, že si nerozumieme.

Budujte pilier vášho vzťahu
Úprimnosť

Tretia vec, ktorá je pri vzájomnej komunikácii dôležitá, je úprimnosť. Ak nie sme úprimní vo vzťahu, sami sebe staviame veľkú pascu, do ktorej sa skôr či neskôr chytíme.

Ak napríklad nechceme povedať svoj skutočný názor zo strachu, že prídeme o vzťah, sejeme do nášho vzťahu lož. Mrháme dôverou, ktorú nám preukazuje nás partner, a namiesto toho, aby sme povedali, čo si naozaj myslime, vlastne klameme. Možno si spočiatku myslíme, že robíme dobrú vec – vyhneme sa tak hádke! Ale z dlhodobého hľadiska len vytvárame časovanú bombu.

Stretli sme sa napríklad s dievčaťom, ktoré malo neveriaceho chlapca. Mala ho natoľko rada, že mu v oblasti predmanželskej čistoty dovolila zájsť ďalej, ako sama pôvodne chcela. Bála sa mu povedať, že nechce mať predmanželský sex. Tým, že nedokázala úprimne, otvorene a rázne povedať, aké ma hodnoty, zotrvávala vo vzťahu, ktorý vnútorne ničil jej srdce.

Samozrejme, aj úprimnosť má svoje pravidlá. Vždy je dobré si problémy vydiskutovať v pokoji, nie v hneve alebo v nervozite. Nebojte sa ale povedať pravdu – a zároveň buďte tí, ktorí sú ochotní prijať aj slová a názory toho druhého, aj keď s nimi nebudete v tej chvíli súhlasiť.

 

Ak máte problém vo vašom vzťahu, komunikujte o tom. Ak to nepomáha, tak sa modlite za toho druhého a za seba. A potom znova komunikujte. Ak sa stále nič nezmení, znovu sa modlite a poproste niekoho o radu. A potom znovu – komunikujte, komunikujte a komunikujte. Až kým sa váš problém na oboch stranách nevyrieši.

 

Viac sa dočítate v knihe Stenu dáme preč.

 

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00