BEZHRANICNA.SK: Nová webová stránka ako vianočný darček
„Bezhraničná láska nepozná nijaké obmedzenie. Má dôveru jedného človeka k druhému, je nezištná a jej prvoradým cieľom nie je prijímať, ale dávať,“ vysvetľuje význam slova bezhraničná Lukáš Košťál, autor myšlienky a koordinátor projektu bezhranicna.sk. Spoločne so svojimi priateľmi prišiel s nápadom, že takú lásku budú ľuďom ponúkať cez webovú stránku už od týchto vianočných sviatkov. Ako a prečo? Odpovedá Lukáš a jeho kolegyňa Patrícia Reichlová.
Spoluautormi celého projektu sú teraz už snúbenci Miroslav Kuka a Lucia Ištvánová. Lucia je tiež autorkou názvu projektu. Postupne sa k tvorbe vízie projektu pridala Patrícia Reichlová, ktorá bude na webe plniť úlohu šéfredaktorky.
Ako svoje pokánie
No na samom začiatku to u Lukáša bolo nejako takto: „Myšlienka potreby webu s kresťanským obsahom sa začala vytvárať po mojom poslednom rozchode s priateľkou. Keď mi bolo najťažšie, Boh mi začal ukazovať, že ak s ním vo vzťahu reálne nepočítam, tak vzťah sa skončí katastrofou. Tiež ma usvedčil, že v mojich predošlých vzťahoch som mal na prvom mieste priateľku a nie jeho… Vyznie to možno tvrdo, ale skutočnosť bola taká, že som si z priateľky urobil modlu: väčšmi som sa podriaďoval vzťahu a menej Bohu a biblickým princípom.“
Myšlienka robiť web o vzťahoch a láske pre mladých stále rástla. Najprv sa však Lukáš učil pýtať sa Boha, či od neho chce takúto službu. „Povedal som mu, že ak chce, aby som do toho šiel, nech mi pošle ľudí. Mal som túžbu, aby to boli ľudia z celého Slovenska a z rôznych spoločenstiev. A Boh začal skutočne konať. Postupne mi posielal web dizajnéra, programátora, blogerov, korektorov, prekladateľov, grafikov… Bol som nadšený a povedal som si, že spravím prieskum, či takýto druh webu na Slovensku už nie je a naozaj nebol. To mi však nestačilo. Chcel som ešte poslednú vec. Hľadal som kňaza, ktorý by prevzal nad naším projektom duchovnú záštitu. No nechcel som akéhokoľvek kňaza. Mal som túžbu po takom, ktorý sa zaoberá problematikou vzťahov, manželstiev a rodiny. Nakoniec som ho našiel – síce až v Prešove, ale predsa. A on súhlasil. Takže nám už nič nebránilo, aby sme sa pustili do príprav webu.“
Lukáš prežíva spustenie tohto webu ako svoje dobrovoľné pokánie za jeho predošlé vzťahy. Tento web je tiež preňho poďakovaním sa nebeskému Otcovi za to, že mu otvoril oči, že ho očistil a uzdravil jeho srdce, ktoré si pozráňal tým, že ho málo počúval. „A keď mi Boh dal milosť uzdravenia, očistenia, nedá sa, aby som sa o to nepodelil s ostatnými. A aký iný nástroj je na to najvhodnejší, ak nie práve internet. Súhlasím, že najideálnejšie je rozprávať o tom s ľuďmi face to face, ale ak Pán požehná, tak pripravíme aj nejaké podujatia, kde sa ľudia budú môcť osobne stretnúť.“
Pre zadaných aj nezadaných
Lukášovi sa teda s Božou pomocou podarilo dať dokopy tím na tvorbu webu. Sú v ňom starší i mladší, muži aj ženy, vo vzťahu i slobodní, pracujúci aj študenti z rôznych spoločenstiev naprieč Slovenskom od západu po východ. „Každý z nás má svoj príbeh a dary, ktoré túžime vložiť do tohto novovznikajúceho projektu. Konkrétne mená ľudí v tíme budeme postupne predstavovať na našej facebookovej stránke Bezhraničná láska. Ale jednu informáciu vám predsa len prezradím už teraz: duchovnú záštitu projektu prevzal gréckokatolícky kňaz a zároveň pastier Koinonie Ján Krstiteľ v Prešove – otec Anton Pariľák.“
Šéfredaktorka webu Patrícia Reichlová predstavuje plánovaný obsah: „Články sme rozdelili do viacerých kategórií tak, aby sa v nich dalo rýchlo orientovať. Iné veci riešia nezadaní a iné tí, ktorí už vo vzťahu sú. Ľahšie sa tak identifikujú a nájdu témy, ktoré sa ich dotýkajú. Články budú pozostávať prevažne z vyučovaní, zo zamyslení, z rozhovorov a zo svedectiev.“ Na stránke si nájde každý to svoje. Medzi témami bude napríklad: ako začať s niekým chodiť a kedy je ten správny čas, ako sa má správať chlapec a ako dievča vo vzťahu, ako má prebiehať také „chodenie“ spolu, ako majú prežívať čas tí, ktorí ešte len čakajú na toho pravého/pravú, ako zvládať čas po rozchode, alebo ako sa povzbudiť v manželstve. Patrícia vie, že existujú stránky, ktoré riešia problémy v manželstve alebo otázky rodičovstva: „Nechceme ich nahradiť, preto sa týmto témam budeme venovať len čiastočne.“
Stavať na skale
Vráťme sa ešte k názvu stránky. Vysvetľuje sa v nej aj nejaké posolstvo? Ľudia sa neustále pýtajú Lukáša, prečo sa stránka volá Bezhraničná láska – veď iba Boh nás takou láskou dokáže milovať. „A majú pravdu. Naozaj dokonale, bezhranične, nebudeme milovať nikdy. No naším úmyslom je, aby čitateľov už názov nabádal uvažovať a pozvať Boha ako autora lásky do našich životov, vzťahov a nechať sa premeniť stretnutím s ním, aby nás On sám mohol učiť, ako žiť lásku, ktorá nemá hraníc. Celé sa to dá zhrnúť do citátu z Biblie: My milujeme, pretože on prvý miloval nás (1 Jn 4, 19).“
Patrícia vidí víziu stránky v tom, že ľudí pozýva do vzťahu s Ježišom,ktorý sa odráža vo všetkých vzťahoch. „Chceme pomáhať mladým objavovať svoju identitu a byť im nablízku pri jednom z najväčších životných rozhodnutí – výbere životného partnera. Spolu chceme odhaľovať Božie sny pre manželstvo a rodinu.“
Cieľom celého tímu nie je niekoho poučovať či odsudzovať, tvorcovia chcú len poukázať na to, že často dnes vzťahy padajú, ale ak ich postavíme na skale, môže prísť búrka a ony budú pevne držať, pretože ich základom je Boh.
Stránka sa spúšťa na Prvý sviatok vianočný a je to aj zámerom autorov. Objasňuje opäť Lukáš: „Tento deň si v liturgickom kalendári pripomíname narodenie Ježiša Krista – toho, ktorý je sám Láskou, bezhraničnou láskou. A keďže náš web má obsahom ambície inšpirovať sa Kristovou láskou, tak sme zvolili deň spustenia práve v tento deň, 25.decembra 2015. A v konečnom dôsledku je veľmi jednoduché si do budúcnosti zapamätať dátum narodenín nášho webu a tiež je úžasné mať narodeniny spolu s Ježišom. Vtedy si pripomenieme, že skutočným dôvodom Vianoc je Ježiš, ktorý nám ukázal, o čom je skutočná láska. Zároveň bude tento web akýmsi darčekom pre ľudí hľadajúcich iný pohľad na vzťahy a lásku, než ako ponúka súčasný mainstream.“