Balada o talentoch (s prekvapivo dobrým koncom)

Balada o talentoch (s prekvapivo dobrým koncom)
Určite ste v niečom dobrí (Ale áno!). Možno ste ako deti vedeli srdcervúco recitovať báseň O ranenej breze (keď svitla Kvetná nedeľa, ach, srdce mi vždy pukalo). A možno ste dokázali rozosmiať spolužiakov spievaním ľudoviek o dve oktávy vyšším hlasom. Alebo viete pliesť krásne svetríky a veselé čiapky s brmbolcami. Alebo aspoň hýbať nozdrami, aha, takto.

Ja viem trochu spievať a trochu písať. Aj po anglicky (sometimes it’s even easier for me to express myself in English rather than Slovak, ale to len v stave úplného vyčerpania). A rozprávať veselé príhody a kresliť postavičky, také s veľkou hlavou a ústami od čiapky k čiapke.

Balada o talentoch (s prekvapivo dobrým koncom)

Pri veľkých hlavách sa však moje talenty končia. Po pohybovom talente, napríklad, ani chýru, ani slychu. Som síce hypermobilná, ale to nie je superschopnosť, to je diagnóza a ja sa neviem ani len šplhať. Čo sa športov týka, preplávam pár metrov a viem sa spustiť na sánkach či igelitke dolu stredne strmým kopcom, ale inak žiadna sláva. Na bicykli spôsobujem škody a úrazy, na lyžiach som stála raz, na korčuliach tiež raz a loptové hry sú mojím veľkým Waterloo (ako asistentka pri športových hrách na anglickej základnej škole som loptou rozbila nos osemročnému dievčatku; volalo sa Victoria a bolo statočné ako cínový vojačik).
Hra na gitaru tiež skončila neslávne. Pokusov bolo niekoľko, pár z nich dokonca trvalo viac než rok. Hrdo som svetu otŕčala mozole od kovových strún (predpokladám, že naši susedia už mali z mojich snáh mozole na ušiach). Na gitare, ktorú som si sama kúpila ako vianočný darček, som hrala akord za akordom, sprevádzajúc bujaré rytmy dramatickým spevom, až kým som sama nedospela k názoru, že to takto ďalej nejde. Gitaru som predala, rodičia sa prestali strhávať zo sna a prštekom narástla nová, nestraumatizovaná koža.
Ručné práce? Ha-ha-ha. Šijem s vervou ako stará obuvníčka, ale ako kedysi prehlásil môj manžel, radšej nosiť deravé. Zo samostatných nájazdov môžem uviesť maximálne tak poduštičky a paplóniky pre bábiky mojich dievčat (Párkrát som si síce v zápale tvorenia prišila látku o tepláky, no a čo?).
Úspechy a neúspechy, našťastie, žiaden z nich nerozhoduje o Božej láske k nám. Boh nesedí v prísnej trojčlennej porote a nekomentuje naše denné boje s nedostatkom nadania či šikovnosti. Miluje tých, čo vedia hrať na harmonike alebo loziť po skalách, ale aj tých, čo na harmonike hrať nevedia a padajú aj z obrubníkov. Dôležité je znovu vstať, znovu skúsiť tento svet urobiť lepším (alebo aspoň niekoho rozosmiať).
A viete čo? Táto Božia zhovievavosť (inak moja najobľúbenejšia Božia vlastnosť) by nás mohla občas inšpirovať aj vo vzťahu k tým, ktorí sú nám zverení. Veď deti, žiaci či ten manžel, manželka, ktorí nepribili tú poličku presne tam, kde sme chceli, a do tej nedeľnej polievky pridali o štipku, dve či dokonca tri štipky soli viac, v Božích očiach nestrácajú na cene (Nie, miláčik, tá polička je super, fakt! A polievka, polievka ti chutí?).

 

 

Balada o talentoch (s prekvapivo dobrým koncom)Text je ukážkou z knihy Lectio mamina – Liturgický rok očami nevyspatej mamy, ktorú si môžete kúpiť tu:

https://www.nakupujemplus.sk/nase-knihy/peta-babulikova–lectio-mamina/

 

Názory+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00