Anketa: Mal by byť kresťan radikálny?
Má byť kresťanské srdce radikálne? Ak áno, v akom zmysle? Ako sa zachovať, ak je naše náboženstvo dehonestované či hanené? Odpovedajú kresťania kresťanom.
Mária Škovierová, komunita Eben Ezer
Význam slova radikalita sa, žiaľ, v dnešných časoch veľmi skreslil a chápeme ho ako niečo extrémne, často až za hranicou tolerancie. Ale pôvodne, a pre mňa taktiež, to vôbec nie je niečo negatívne. Práve naopak. Tá správna radikalita bola vždy príťažlivá a v Cirkvi priniesla obnovu, prebudenie, nový oheň. Všetci svätí – napríklad svätý František bol radikálny, púštni otcovia a Ján Krstiteľ boli radikálni, Ježiš bol radikálny a ja by som chcela byť tiež. Odvážna, rozhodná, v dôležitých hodnotách neoblomná a vytrvalá. Veď ani navonok pre druhých nie je príťažlivé, keď sme ustráchaní a vlažní.
Podľa mňa, keď je niečo „cez čiaru“ (ako napríklad otvárací ceremoniál olympijských hier), treba sa ozvať, ale nestrieľať rovnakými zbraňami ako tento svet: napríklad „hejt“ na sociálnych sieťach. Nemôžeme byť prekvapení z útokov na vieru, veď to nám bolo v Božom slove sľúbené, ale určite tiež nemáme dotknuto alebo bojazlivo čušať ako šedé myšky.
Filip Čierny, františkán
Určite áno! Ibaže pozor pri našej radikalite na rôzne sebaklamy. Všimnite si, ako je nám sympatický výrok pravoslávia: Ortodoxia alebo smrť! Lebo si hocikedy myslíme, že takto nielen poslúžime Ježišovi, ale zaradíme sa aj na tú správnu stranu kresťanského postoja. V poriadku, ale naučme sa predtým duchaplne rozlišovať. Tú radikalitu musí totiž každý z nás v prvom rade uplatniť na svoj život! Takto najviac poslúžime Ježišovmu evanjeliu. Proste nepozerať hneď na veci, čo sa dejú cez krvavé oči. Vtedy urobíme viac zla ako dobra. Avšak isteže sú situácie, ako napríklad tá s otváracím francúzskym ceremoniálom, keď treba reagovať. Rozhodne a priamo. Nestačí povedať len: Nie, s týmto nesúhlasím! My totiž máme morálnu povinnosť aj zrozumiteľným jazykom odôvodňovať tejto spoločnosti naše postoje. Ak si na to človek netrúfa, tak je výborné, ak hneď píše na KBS s prosbou o oficiálne stanovisko, aby sa mohol podeň podpísať. V jednote je totiž sila!
Mimochodom, mne dal dobrú radu pre dialóg s okolitým svetom náš zakladateľ svätý František vo výklade modlitby Otče náš: „A buď vôľa tvoja ako v nebi, tak i na zemi: Aby sme milovali svojich blížnych ako seba samých – každého z celej sily strhávali k láske k tebe – a z dobra iných sa radovali ako zo svojho – v zlom spolucítili s nimi a nikomu v ničom nedávali pohoršenie…“
Martina Hubinská, umelkyňa
Môj názor je taký, že kresťan má žiť vieru vo všetkých sférach svojho života. Čo znamená byť radikálny? Podľa mňa máme byť rozhodní a nebáť sa vyjadriť svoju vieru a názor, keď s niečím nesúhlasíme. Aj Ježiš bol radikálny, ale nad toto všetko mal lásku. A podľa toho by nás ostatní mali poznať – ako milujeme. Aj vo vyjadrovaní názoru, aj v žití našej viery, aj v komunikácii s druhými – nad toto všetko mať lásku, ktorá je zväzkom dokonalosti.
František Petruška, vicerektor Pastoračného centra Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom
Radikálny pochádza, z latinského slova radix, čo znamená koreň. Radikálny kresťan je ten, ktorý ide ku koreňom, odvoláva sa na korene, rieši veci od koreňov, čo je veľmi dôležité. Kresťan by mal byť radikálny, lebo takým bol aj sám Ježiš. Slovom radikálny však nedokážeme obsiahnuť všetko to, čím by kresťan mal byť, a preto kresťan by mal byť nielen radikálny. Radikálnosť sama nestačí, ale je dôležitá v postojovom nastavení kresťana.
To, ako by sme mali svoju radikálnosť prejavovať, je veľmi individuálne – od postavenia človeka, inak sa k tomu vyjadrí pápež, miestny biskup, kňaz alebo laik. Je aj iná miera zodpovednosti jednotlivých osôb. Každopádne, každý na tej svojej úrovni a možnostiach má právo vyjadriť svoj nesúhlas a poukázať na nebezpečenstvo takýchto verejných vystúpení, ako bol otvárací ceremoniál olympijských hier.
Radikálnosť by nemala byť útokom, ale skôr príležitosťou verne si stáť za svojím hodnotovým rebríčkom. Aj takáto situácia je príležitosť vydať svedectvo, poukázať na krásu kresťanskej viery (ktorá neponižuje, nedehonestuje) a skazenosť takýchto prejavov. Bol by som radikálny v tom, komu som uveril, ale radikálne tlačiť niekomu Boha do života nie je cesta.
Fotky: archív respondentov, pexels.com