Ako vyzerá Panna Mária podľa Turínskeho plátna?
Ako podľa muža z Turínskeho plátna, v ktorom bolo údajne zabalené telo Ježiša Krista, vyzerá jeho Matka – Panna Mária? Tento výskum vytvoril podobu Božej Matky v rôznych etapách jej života.
Výskumu podoby Božej Matky sa venoval profesor Átila Soares Da Costa Filho, antropológ, historik a výskumník, spoločne s americkým dizajnérom Rayom Downingom. Na základe skúmaného muža z Turínskeho plátna a použitím umelej inteligencie vytvorili tento obraz Božej Matky.
Pomohla umelá inteligencia
Výskum sa začal experimentmi s využitím umelej inteligencie a pokročilej technológie konvolučných neurónových sietí na zmenu pohlavia.
Po tomto úkone umelec Ray Downing urobil niekoľko úprav tváre, manuálne korekcie z hľadiska antropologickej fyziognómickej tridsaťročnej ženy, ktorá by mala byť z Palestíny spred dvetisíc rokov.
Následne výskumník preskúmal teologické štúdie o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie. Ak veríme, že telo, ktoré bolo zabalené do Turínskeho plátna, bol Ježiš Kristus, môžeme veriť, že tvár, ktorá je skrz toto plátno vytvorená v úprave na ženské pohlavie môže patriť Božej Matke – Panne Márii.
Okrem jej dospelej podoby vytvoril výskumník aj podobu Márie v tínedžerských rokoch či aj ako desaťročné dievčatko.
Spojenie vedy a viery
Výsledky výskumu o podobe Panny Márie prijal aj najvýznamnejší svetový výskumník a autor významných prednášok Barrie M. Schwortz, ktorý sa dlhodobo venuje výskumu plátna.
Na záver vo svojom blogu o tomto projekte profesor Átila Soares Da Costa Filho píše povzbudivú myšlienku: „Keď sa úžasná technológia 21. storočia zaoberá kontroverznými témami, ako je viera a neviditeľnosť, pochopíme, prečo viera a veda nikdy nemali byť oddelené.“
Keďže už má veda takéto možnosti, môžeme skrz ňu posilniť svoju vieru. A navyše si môžeme lepšie predstaviť, s kým sa raz stretneme v nebi.
Snímky: professoratilasoares.weebly.com