Ako si zariadiť kresťanskú domácnosť

Ako si zariadiť kresťanskú domácnosť
Poznáte to – vstúpite do nejakého bytu alebo domu a nad dverami zbadáte zavesený krížik. To budú veriaci, poviete si. Čo však hovorí o majiteľoch zariadenie domácnosti?

Nebojte sa, nebudeme tu hovoriť o feng šuej a kadejakých iných ideológiách. Skúsime sa skôr pozrieť na to, ktoré veci majú v kresťanskej domácnosti miesto a ktorým je lepšie sa vyhnúť.

 

TELEVÍZOR

Hoci medzi stále populárnejšie trendy patrí nevlastniť televízor, mnoho rodín ho umiestňuje takpovediac do stredu – do obývačky a na čestné miesto s dobrým výhľadom. Áno alebo nie? Na to neexistuje jednoznačná odpoveď. Platí staré známe – dobrý sluha, ale zlý pán. Mať v domácnosti LCD či OLED televízor sa považuje za štandard. Ak ho nevlastníte, nesledujete zábavné programy či filmy, vaše dieťa sa môže ocitnúť na okraji kruhu priateľov – nebude sa vedieť zapojiť do rovesníckych debát, pretože väčšina jeho spolužiakov televízor má a sleduje. Je to však nevyhnutne zlé? Marko Rupnik vo svojej knihe Umenie života vysvetľuje: „Deti majú vizuálnu pamäť na priestory, v ktorých sa nachádzajú, už v rannom detstve. Ak si zapamätajú, že obrazovka je centrom rodiny, budú mať pocit, že televízia je nediskutovateľnou autoritou v rodine.“ Mať či nemať televízor? Obe rozhodnutia prinášajú so sebou pozitíva i negatíva. Ak už televízor máte, nemusíte ho hneď vyhodiť. Dokonca, ak je centrom vašej obývačky, dá sa to využiť vo váš prospech. Umiestnite pred obrazovku kríž či ikonu a veďte vaše deti k tomu, aby sa vždy predtým, ako si zapnete televíziu, krátko pomodlili a poprosili o požehnanie. Aby čas, ktorý strávite pozeraním filmu alebo relácie, nebol zabitý, ale aby posolstvá padli na úrodnú pôdu. Dajte si záležať na tom, aby u vás televízor nebežal dňom i nocou. Sledujte a poctivo vyberajte programy, ktoré pozerajú vaše deti, či ktoré si púšťate dokonca spoločne. Nebojte sa následne otvoriť diskusiu – možno ak sa vo filme vyskytla nevhodná scéna, otvorí vám to priestor na rozhovor o sexualite.

Niektoré manželstvá však zápasia s televíziou ako s nepriateľom v spálni. Ak už ste sa predsa len rozhodli vlastniť televízor, rozhodne sa vyhnite jeho umiestneniu v spálni. Je dokázané, že prítomnosť elektronických zariadení v spálni výrazne zhoršuje kvalitu spánku a znižuje frekvenciu intímneho života.

 

OBRAZY

Dostali ste od známych obraz anjela či mandaly a zvažujete, kam ho v byte umiestnite? Mali by ste to zvážiť naozaj dobre – a nielen umiestnenie, ale vôbec to, či takúto vec v byte mať naozaj chcete. Mandaly v sebe nesú jasný odkaz východných náboženstiev a spojenia s kozmom. Dokonca si môžete zaplatiť za výrobu mandaly „na mieru“ podľa dátumu vášho narodenia a farieb vašich „čakier“. Faktom však ostáva, že práve mandala sa vo východných náboženstvách považuje za bránu k spojeniu sa s božstvom, čo ide v jasnom protiklade s učením Cirkvi.

Dobre, tak mandala nie, ale čo je zlé na obrazoch anjelov? Anjeli sú duchovné bytosti, ktoré sa mohli rozhodnúť pre dobro (dobrí anjeli) alebo zlo (padlí anjeli). Biblia menovite spomína troch – Gabriela, Rafaela a Michala. Každé ďalšie meno anjela je podozrivé. Možno ste sa stretli s tým, že podľa dátumu narodenia vám prislúcha nejaký anjel. Nuž, táto symbolika sa nápadne podobá na znamenia zverokruhu a Cirkev v žiadnom prípade neschvaľuje obrazy, prívesky či sošky anjelov priradených k ľuďom.

Skúste sa niekedy zapozerať na takýto „pseudoobraz anjela“. Farby sú jasné, ba priam až rušivé, a miesto dlhodobého pokoja či príjemného pocitu (ako napríklad pri pohľade na vkusnú krajinku) vo vás zostane nervozita či nepokoj.

Namiesto mandál a obrazov sa nebojte zainvestovať do písaných ikon alebo si dajte vytlačiť fotografiu vašej rodiny na plátno. Prípadne sa inšpirujte vašimi starými rodičmi a na viditeľné miesto v spálni umiestnite svoju svadobnú fotografiu. Prečo? Pretože spolu s vaším svadobným krížikom (ktorý by teda v spálni určite nemal chýbať) vám bude pripomínať deň, kedy ste sa rozhodli jeden pre druhého a Boh toto vaše rozhodnutie požehnal.

 

DOPLNKY

Priniesli vám priatelia z dovolenky v Egypte sošku egyptského boha Ra alebo priesvitnej pyramídy? Prípadne ste si ako pamiatku z cesty po Číne zadovážili malého Budhu? „Ja som Pán, Boh tvoj! Nebudeš mať iných bohov okrem mňa, aby si sa im klaňal!“ Prvé prikázanie, ktoré sa Židia učia medzi prvými slovami. Upriamuje našu pozornosť na to, aby sme si ani v najmenšom nezneuctili nášho Boha, ktorý je jediným Pánom nad svetom. V knihe Deuteronómium sa píše: „Do ohňa pohádžeš ich liatych bôžikov, nezatúžiš po striebre a zlate, z ktorého sú urobení, nevezmeš si nič z nich, aby ti to nebolo na skazu, lebo to je ohavnosť pred Pánom, tvojím Bohom.“ (Dt 7, 25) Ak si vštepíme do srdca Boží zákon, nebudeme potrebovať sošky žiadnych bôžikov. Čo však spraviť, keď takýto dar dostaneme? Ak je to možné a máme s danými ľuďmi dobrý vzťah, je na mieste slušne ich odmietnuť s tým, že náš postoj jasne vysvetlíme – sme veriaci kresťania a je proti našej viere držať v domácnosti čo i len pripomienku iných falošných božstiev. Ak by sme tým však ohrozili naše vzťahy alebo by to mohlo spôsobiť vážne narušenie vzťahov, musíme diskusiu viesť naozaj taktne. Môžeme sa rozhodnúť takýto dar prijať, no je potom namieste ponechať si ho? Alebo sa ho vhodným spôsobom zbaviť? Najlepšie je takýmto situáciám sa vopred vyhnúť. Ak viete, že vaša rodina alebo priatelia majú tendenciu vám nosiť takýto typ darov, vypýtajte si namiesto toho niečo konkrétne – magnetku z mesta, čaj, hrnček alebo niečo podobné.

Ďalším z obľúbených darčekov sú lapače snov – visiace kruhy ozdobené farebnými pierkami, ktoré majú za cieľ ochrániť majiteľov pred nočnými morami. Táto tradícia pochádza z predkolumbovskej éry indiánov. Z lapačov snov sa postupne stali talizmany, ktoré odkazujú na cyklus života. Opäť – nemá to nič spoločné s kresťanskou vierou. Ak niekto vo vašej rodine trpí nespavosťou, prípadne bojuje s nočnými morami, viac ako lapač snov mu pomôže napríklad dobrá spoveď, modlitba kňaza či modlitba príhovoru. Pred spaním sa možno modliť ruženec alebo Ježišovu modlitbu a v izbe sa odporúča mať vždy kríž.

 

Ak chcete vedieť viac o ďalších symboloch, s ktorými by kresťanská domácnosť nemala mať nič spoločné, odporúčame tento článok:

 

https://www.slovoplus.sk/6-symbolov-ktore-su-in-a-preco-by-ich-krestan-nemal-pouzivat-1-2/

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00