Ako sa dobre pripraviť na sviatosť zmierenia?
Možno ste k spovedi nepristúpili dlhé roky alebo k nej prichádzate pravidelne. Tak či tak, nikdy nie je na škodu pozrieť sa na to, ako sa na ňu dobre pripraviť. Čo by nám v tom mohlo pomôcť?
1. Upriam svoje srdce najprv na Božiu lásku, nie na svoje hriechy.
Centrom sviatosti zmierenia nie sú naše hriechy, ale Božia láska a jeho odpustenie. Pápež František o tom hovoril v príhovore mladým v Košiciach: „Čo je centrom? Hriechy alebo Otec, ktorý odpúšťa všetky hriechy? Otec. Nechodíme na spoveď ako potrestaní, ktorí sa musia pokoriť, ale ako deti, ktoré bežia do Otcovho objatia. A Otec nás dvíha v každej situácii, odpúšťa nám každý hriech. Počúvajte dobre: Boh vždy odpúšťa! Pochopili ste? Boh vždy odpúšťa!“ Sústreďte svoje srdce na to, ako vás Boh miluje. To je odrazový mostík.
2. Poďakuj za pekné a radostné momenty.
Spytovanie svedomia podľa svätého Ignáca – examen – zahŕňa nielen hľadanie svojich chýb, ale aj toho pekného a dobrého, čo sme prežili. Pozrieť sa na seba v pravde – z oboch strán. Lebo nie sme len to, čo sme urobili zlé. Sme oveľa viac. Vyjadri svoju vďačnosť za pekné a radostné chvíle, ktoré si v poslednom čase prežil.
3. Popros Ducha Svätého, aby ti ukázal tvoje hriechy.
Vzývaj Ducha Svätého, aby ti prišiel na pomoc a ukázal, čo máš v spovedi vyznať. Môžeš sa napríklad pomodliť litánie k Duchu Svätému. Alebo si zaspievať nejakú pieseň k Duchu Svätému.
4. Priprav sa dobrým spytovaním svedomia.
Pozri sa v pravde na celé obdobia od svojej poslednej spovede. Môže ti pomôcť napríklad Desatoro, alebo sa na to pozrieť skrze vzťahy – k sebe, k Bohu, k blížnemu. „Spovedáme sa zo všetkého možného, no veľmi sa nespovedáme z hriechov proti láske. Nemilovať Boha, neveriť mu, je základným hriechom. Ide vlastne o spomínanú pýchu, ktorá znamená, že milujeme len seba, veríme len sebe,“ píše redemptorista Michal Zamkovský. Prípadne si vezmi na pomoc aj spovedné zrkadlá. Jedno nájdeš aj TU. Nezabudni však, že podstatou spovede nie je vŕtanie sa v hriechoch, ale odpúšťajúci Otec.
5. Modli sa za svojho spovedníka.
Predtým, ako vstúpiš do spovednice, pomodli sa za kňaza, ktorý ťa bude spovedať. Pros o Ducha Svätého preňho, otvorené srdce, dar rady.
6. Otvor si srdce, aby si sa vyznal úprimne.
Nechystaj sa na spoveď v nastavení „rýchlo to odrapocem, aby som to mal za sebou“, ale otvor si v modlitbe srdce, aby si sa vyznal úprimne a prišiel si pred Boha v pokore so všetkými svojimi slabosťami, krehkosťami, hriechmi. A vzbuď si dokonalú ľútosť – bolesť nad hriechom; nie kvôli tomu, že sa bojím trestu, ale preto, že milujem Boha.
7. Vykroč na spoveď s nádejou a radosťou.
„Spoveď je o budúcnosti, nie o minulosti,“ povedal John Harris. Pridáva sa k nemu redemptorista Michal Zamkovský: „Každá spoveď je o búraní múrov a obnovovaní mostov k Bohu aj k blížnym.“ Hoci nie je ľahké priznať a vyznať svoje hriechy – je v poriadku, ak nás to aj zahanbuje –, ale celá atmosféra sviatosti zmierenia sa nesie v duchu radosti a nádeje – Boh nás s otvorenou náručou prijíma ako márnotratného syna a dáva nám nové srdce! To je predsa dôvod k radosti, nie?
Knihy o svätej spovedi nájdete aj v našom eshope.