7 tipov, ako ochrániť deti pred kyberšikanou

7 tipov, ako ochrániť deti pred kyberšikanou
Zneužívanie mobilov a sociálnych sietí na posielanie nenávistných a agresívnych správ, sledovanie, vydieranie, obťažovanie, výsmech a tiež urážanie a zastrašovanie iných. Už ste sa s tým stretli? Kyberšikana je čoraz rozšírenejším problémom spoločnosti. Z prieskumu z roku 2012 vyplýva, že ju zažíva na sebe každé piate až siedme dieťa. Prinášame vám sedem tipov, ako na prevenciu pred kyberšikanou.

Psychologička Mária Tóthová Šimčáková ponúka sedem zásad na prevenciu pred kyberšikanou:

 

  1. Nezdieľaj osobné informácie

Dieťa dôveruje aj ľuďom, ktorých nepozná, preto je dôležité vysvetliť mu, že by nikomu nemalo prezrádzať kde býva, číslo telefónu alebo odfotiť platobnú kartu svojich rodičov. Nájdite si čas porozprávať sa o tejto téme s deťmi, prípadne im pustite edukatívne videá z animovaného seriálu na stránke ovce.sk. Tam nájdete aj príručku, ako chápať každú z 25 rozprávok.

 

  1. Nepridávaj si za priateľov takých ľudí, ktorých nepoznáš

Deti automaticky predpokladajú, že každý, kto im napíše, je priateľ. Môže ísť aj o agresora, ktorý chce využiť ich pravdovravnosť na zistenie osobných údajov, vydieranie či manipuláciu, aby mu poslali napríklad nejaké peniaze. Pýtajte sa svojich detí, či poznajú osobne každého, s kým si píšu. Moja učiteľka napríklad naschvál nechala počítač v kuchyni, aby mala pri varení prehľad o tom, čo jej synovia robia, keď sú online a s kým sú v kontakte.

 

  1. Nepíš si s neznámymi ľuďmi

Dokument V síti ukázal, že predátorom bolo jedno, keď im herečky mladého zjavu povedali, že majú len dvanásť rokov. Mnoho dospelých hľadá takto na zoznamkách „ľahké obete“, ktoré potom navádzajú, aby im poslali odhalené fotky alebo im oni sami posielajú svoje fotky, bez toho, aby sa spýtali, či má druhá strana záujem. Niektorí dokonca navrhovali stretnutie osobne bez iných ľudí. Vysvetlite svojim deťom, že nie každý je priateľský a dobrý človek, aj keď sa tak na internete tvári.

 

 

CHCETE SI PREČÍTAŤ CELÝ ROZHOVOR?

Prečítali ste si úryvok z tlačeného vydania Slovo+ (máj 2023). Celý rozhovor nájdete v papierovej forme.

Dozvedeli by ste sa ešte:

  • Aké sú ďalšie 4 tipy, ako ochrániť svoje deti
  • Aká je tá najdôležitejšia prevencia, na ktorú by rodičia nemali zabúdať
  • Kde nájdete pomoc, ak máte podozrenie, že vaše dieťa je obeťou kyberšikany
7 tipov, ako ochrániť deti pred kyberšikanouKaždý mesiac prinášame v tlačenom Slovo+ tie najkvalitnejšie články a najzaujímavejší obsah, ktorý si môžete vychutnať doma a s vôňou papiera v modernej grafike. Objednajte si tlačené Slovo+ domov, pomôžete nám zachovať projekt Slovo+ a dostanete navyše úplne zdarma májový výtlačok do vašej schránky priamo z redakcie.
Získajte bezplatne májový výtlačok, kde nájdete aj tento článok, tu. (Je potrebné oň požiadať mimo nového predplatného).

 

 

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00