7 randiacich zlozvykov poctivých katolíkov
Ak ste boli niekedy zamilovaní, isto si spomenie na ten pocit ružových okuliarov. Okrem nich však mnohí mávajú nasadené aj „bočné klapky“ – nepozerajú sa ani vpravo, ani vľavo, vidia len svojho „miláčika“. Aké chyby teda robíme počas obdobia randenia?
1. Sme spolu nonstop
Láska je opojný nápoj, hovorí sa, ale presnejšie povedané, zamilovanie vám pomúti hlavu viac ako alkohol. A práve v opare zamilovanie sa zvýrazňuje túžba byť spolu stále, ba dokonca až do takej miery, že sa prestávame stretávať s inými osobami. Lenže aj snúbenci či manželia potrebujú chvíle od seba, aby si boli vzácnejší. O to viac práve čerstvo zamilovaní.
Tip od nás: Je v poriadku dať si občas „detox“, obzvlášť v období, keď vieme byť spolu neustále aj vďaka moderným technológiám. Dohodnite sa, že aspoň raz v mesiaci absolvujete doslova čas od seba, ktorý investujete do sebarozvoja. Môže to byť šport, duchovná obnova, ale aj výlet alebo práca v záhrade.
2. Zanedbávame iné vzťahy
Tým, že ste začali s niekým chodiť, ste neprestali mať rodinu a priateľov. Ani ste sami seba nevytrhli z práce a nestratili ste kolegov či vzťahy v spoločenstve. Prestať zveľaďovať už funkčné a niektoré dokonca dlhotrvajúce vzťahy na úkor nového partnera je častou chybou čerstvo zamilovaných.
Tip od nás: Pamätajte si, že priateľov budete potrebovať obaja. Doprajte si čas s kamarátmi, rodinou či víkend na pracovnom teambuildingu. Nestrávte ho na mobile v neustálom kontakte, ale buďte ozaj duchom tam, kde ste aj telom.
3. Zanedbávame povinnosti
Klesol vám študijný priemer? Vaše pracovné úlohy zrazu nedostávajú pozitívnu spätnú väzbu? Robíte častejšie chyby? A aj tá kopa oblečenia by už potrebovala ožehliť? Hm, asi ste zamilovaní! Nič nové, stáva sa to úplne bežne, ba dokonca je to terčom mnohých vtipov. Kuchár presolil polievku, asi je zamilovaný, pousmejeme sa a necháme to tak. Lenže pravá láska motivuje k lepším výkonom, lepším študijným výsledkom, osobnému zlepšeniu.
Tip od nás: Spíšte si zoznam povinností, či už doma alebo v práci, ktoré ste v poslednom období zanedbávali alebo ktoré sú pre vás ozaj dôležité. Pozhovárajte sa o nich so svojím partnerom a navzájom sa vzájomne povzbudzujte v ich starostlivom napĺňaní.
4. Prestaneme slúžiť
Kedy si mám nájsť čas na dobrovoľníctvo? Škola, priatelia, vzťah, brigáda, práca… Mnohým párom, ktoré sa dokonca spoznali pri spoločnej službe, sa stáva, že postupne prestávajú slúžiť. Tu je namieste prehodnotiť príčiny, prečo ste sa vôbec pre službu rozhodli. Lebo ste si chceli nájsť partnera? Lebo ste chceli vyplniť čas? Lebo ste nevedeli povedať „nie“? Lebo to robili všetci?
Tip od nás: Nájdite spoločný spôsob služby, ktorý vás bude napĺňať a bude vám pomáhať rásť. Či už to bude občasné stráženie detí, alebo pomoc pri úprave okolia, alebo nezištná služba ľuďom bez domova, či koordinácia umeleckého festivalu, to je len na vás. Slúžte však spoločne a tak, aby ste sa obaja cítili pri službe naplnení.
5. Prestaneme rozvíjať svoje dary
Týmto vzťahom sa vaša cesta neskončila. Áno, je super byť s milovaným človekom, veď konečne môžete byť spolu a užívať si pozornosť toho druhého. Netreba však zabúdať na osobnostný rozvoj. Neprestaňte čítať knihy, vzdelávať sa, zlepšovať sa v športe či tvoriť umenie.
Tip od nás: Boh vám zveril dary a talenty. Čaká, že sa z nich urodí dobré ovocie. Prinášajte hojne ovocia aj počas vášho randenia.
6. Trpíme v mene lásky
Chodíte spolu už nejakú dobu a ono to skutočne nejde. Trápite sa obaja alebo len jeden, a to poriadne. Hádky, plač, ticho alebo len „my nemáme žiadny problém“, no v srdci akýsi nepokoj. Je vám ťažko, ale vravíte si, že v mene lásky treba vydržať, treba sa obetovať, a to je pravá forma lásky. Omyl! Pravá láska sa dáva radostne a myslí na druhého – a zároveň je recipročná. Vzťah nebude fungovať, ak dlhodobo dáva len jeden a druhý prijíma.
Tip od nás: Úprimne sa porozprávate o boľavých miestach vášho vzťahu. Problémy, ktoré zametieme pod koberec, nezmiznú, ba čo viac, nakopia sa a potom bolia ešte viac.
7. Všetko sa snažíme vyriešiť len modlitbou
Samozrejme, nikdy netreba podceňovať silu modlitby, ale nie všetky problémy vo vzťahu plynú z duchovnej roviny. Nie je hanbou vyhľadať odbornú pomoc – či už ide o psychológa, psychiatra, alebo párového poradcu. Niekedy stačí aj podelenie sa so starším skúseným párom v pastorácii. V každom prípade, pamätajte na to, že kým nie ste manželia, neplatí pre vás žiadny záväzok v zmysle toho, že musíte znášať akékoľvek vyčíňanie partnera vo viere, že sa naozaj zmení.
Tip od nás: Pozor na červené kontrolky ako žiarlivosť, závislosti, nesamostatnosť či nátlak (nielen) v sexuálnej oblasti. V týchto prípadoch sa nebojte hovoriť o problémoch s dôveryhodnou osobou alebo rovno vyhľadajte odborníka.
TENTO ČLÁNOK SME PRINIESLI V TLAČENOM VYDANÍ A ŠPECIÁLNE HO ZVEREJŇUJEME ONLINE