5 tipov ako (ne)používať mobil
Pamätám si na svoj prvý mobil. Ako čerstvej vysokoškoláčke mi ho darovali rodičia, aby som s nimi mohla ostať v kontakte aj napriek dvestokilometrovej vzdialenosti.
Titulná fotka: Slovo+ / Kristína Leidenfrostová
Kredit bol vzácnosť. Preto som si vždy dobre rozmyslela, či telefonát alebo smsku potrebujem naozaj uskutočniť. O niečom takom ako internet v mobile som ani nechyrovala. Bežne sa mi stávalo, že som tú malú tmavomodrú tehličku zabudla na internátnej izbe, kde na mňa čakala až do večera. No, čuduj sa svete, nič sa mi nestalo. Prežila som bez ujmy. Ráno ma zobudil budík, správy som si prečítala z novín, nemeškala som vďaka hodinkám na mojom zápästí. Na svoje normálne a bežné fungovanie som mobilný telefón jednoducho nepotrebovala.
SMART DOBA VYŽADUJE SMART RIEŠENIA
Áno, doba je iná. Žijeme v digitálnom svete a to je fakt. Niektoré veci s ním spojené nám život spríjemňujú a uľahčujú, vďaka iným sa však často stávame závislí. A preto stojí za to zabudnúť na mobil práve vtedy, kedy sme si ho zvykli používať, no v skutočnosti to vôbec nie je nevyhnutné.
Ranný budí(če)k
Drvivá väčšina používateľov mobilných zariadení zaspáva aj vstáva s mobilom pod vankúšom. Dôvod býva jednoduchý – mobil nám slúži ako budík. A tak prvá vec, ktorú chytíme ráno do ruky a potom zvyčajne ešte aj dlho držíme, je práve on. Existuje množstvo štúdií, ktoré hovoria o tom, že toto nebýva najlepší začiatok dňa. Pritom v takmer každom obchode či supermarkete si za pár eur vieme kúpiť klasický budík. Vylúčením mobilu zo svojej postele (a najlepšie aj spálne), zvýšite svoju šancu na skutočne pokojný a výdatný spánok.
Aspoň raz za čas si prečítaj „ozajstné“ noviny
Je pravda, že vďaka internetu v mobile sme informovaní ako nikdy predtým. Behom niekoľkých minút dokážeme navštíviť desiatky rôznych webov, preklikať si množstvo správ a článkov. Noviny alebo iné tlačené periodikum nám preto môžu pripadať ako prežitok. Opak je však pravdou. Pocitu listovať v ozajstných novinách či časopise sa nevyrovná žiadne virtuálne klikanie. Okrem toho, každé papierové periodikum môžete využiť vždy aspoň dvakrát – keď ho čítate a potom, keď naň šúpete zemiaky, či inú zeleninu.
Náramkové hodinky sú znovu in
Aj vám sa stáva, že mobil nosíte vo vrecku len preto, že potrebujete vedieť, koľko je hodín? Možno vás to prekvapí, ale pravda je taká, že náramkové hodinky sa ešte vyrábajú. Nie je preto nič jednoduchšie ako si jedny zaobstarať. Okrem svojej praktickosti zvyknú byť aj výborným doplnkom akéhokoľvek outfitu.
Mobilom vstup zakázaný
Na niektoré miesta by mal mať mobil jednoducho vstup zakázaný. Je len na nás, aby sme si určili, na ktoré. O spálni sme už hovorili. Je tu však ešte niekoľko miest, ktoré stoja za zváženie. Toaleta, kúpeľňa a jednoznačne aj kuchyňa. Azda nemusím pripomínať, že akékoľvek dlhšie posedávanie na záchode zbytočne vytvára tlak na konečník, čo môže spôsobiť hneď niekoľko zdravotných problémov. Neopomenuteľným dôvodom proti mobilu na záchode je však aj fakt, že prostredníctvom neho riskujeme prenos rôznych nepríjemných baktérií v podstate kdekoľvek sa pohybujeme. Rovnako je pre mobil nevhodné aj vlhké prostredie kúpeľne. Tu je otázka prečo nie zodpovedaná. Prečo by však nemali mať mobilné zariadenia miesto ani v našej kuchyni? Ak aj vynecháme občas padajúcu múku, tečúce mlieko a iné javy, ktoré sa v kuchyni dejú, ešte stále máme niekoľko dôvodov proti. Napríklad – ak sa v kuchyni aj stravujeme, nič nenaruší naše dobré trávenie tak, ako neustále pozeranie do mobilu. Navyše, ak sa v kuchyni stravujeme aj s inými stravníkmi (rozumej s rodinou), neustále pozeranie do mobilu rozhodne narúša atmosféru stolovania. V tomto prípade veľmi dobre funguje „krabica na mobily“, do ktorej sa ukladajú všetky tieto zariadenia, kým rodina spoločne trávi čas jedením. Ktovie, možno sa časom dopracujete k tomu, že tam ostanú aj oveľa dlhšie.
Vypni wifi, zachrániš vzťah
Väčšina z nás je neustále online. Nemáme potrebu vypnúť si pripojenie na internet. Vlastne práve naopak. Keď sieť vypadne, má to neblahý vplyv na naše fungovanie. Cítime sa ako bez ruky či bez nohy. Avšak vyskúšali ste už niekedy byť offline dlhšie ako pár hodín? Z vlastnej skúsenosti viem, že to stojí za to. Byť „mimo dosahu“ dáva slobodu. Zrazu máte voľno, ktoré môžete využiť úplne ľubovoľne. Venovať sa manželke/manželovi, deťom, záľubám, zašportovať si, čítať, poskladať dlho odkladané puzzle, dobehnúť nedostatok spánku, ísť von a preskúmať neznáme miesta. Možností je naozaj veľa. Záleží len na vašom výbere. Úplne super je, keď si dokážete určiť pravidelný čas bez internetu. Na začiatok možno bude stačiť vypnúť ho pár hodín pred a potom počas spánku. Postupne sa možno rozhodnete pre jeden celý offline deň alebo si internet v mobile budete zapínať len v určitej hodine.
DENNE ASPOŇ CHVÍĽKA BEZ MOBILU
Mať mobil je super vec. Vedieť ho správne používať je ešte viac. Dôležité je pamätať na fakt, že nie je nevyhnutné mať ho pri sebe dvadsaťštyri hodín denne. Spokojne si môžete vypnúť upozornenia, zvuk, internet… aspoň na chvíľku. Svet sa nezastaví. Iba sa trošku upokojí – a vy s ním.