100 rokov ČSČK
Keď švajčiarsky obchodník Henry Dunant cestou za obchodom s Napoleonom našiel roku 1859 po bitke pri Solferine na bojovom poli ležať 20 000 ranených a 14 000 mŕtvych, o ktorých sa nikto nestaral, bol otrasený.
Zorganizoval dedinčanov z okolitých obcí a začali s poskytovaním pomoci. Otrasený napísal knihu, posielal ju korunovaným hlavám v Európe a podarilo sa mu v roku 1863 založiť Stály medzinárodný výbor pre pomoc raneným bez ohľadu na ich pôvod. Rok potom na medzinárodnej konferencii 15 štátov (vrátane Rakúsko-Uhorska) založili organizáciu, ktorej logo bolo farebným opakom švajčiarskej zástavy – Červený kríž.
Dnes pracuje národná spoločnosť v 191 krajinách sveta. Hnutie Červeného kríža a od 1929 aj Červeného polmesiaca je trojnásobným držiteľom Nobelovej ceny mieru. Československý Červený kríž vznikol vo februári 1919, Slovenský Červený kríž ako priamy nasledovník v roku 1993, ale už v 1881 fungoval pod hlavičkou ČK ženský spolok v B. Štiavnici. Dnes má SČK 56 000 členov v 1 000 miestnych spolkoch a je najväčšou humanitnou organizáciou na Slovensku. Staráme sa o ľudí na okraji spoločnosti, ktorí nie sú zaujímaví pre verejnosť, a tak naša práca sa často nespomína v médiách. Sú to hendikepované deti, starí ľudia, týrané matky, ľudia bez domova, vytopení, vyhorení, zaplavení. Inou aktivitou sú činnosti považované za samozrejmú súčasť ako výučba prvej pomoci od škôlok po autoškoly a podniky, náborovanie a oceňovanie darcov krvi. Sme zároveň veľká škola, reštaurácia, hotel, pošta.
Desiatky tisíc vyškolených v prvej pomoci, pol milióna obedov ročne, z toho polovica s rozvozom do bytu, 500 obyvateľov v sociálnych zariadeniach nonstop a viac ako 400 000 doručených balíčkov v rámci potravinovej pomoci pre sociálne odkázaných. Zorganizovať oceňovanie pre 11 000 mnohonásobných darcov ročne dá tiež zabrať. Náborovanie darcov krvi je nepretržitý proces.
Ak by len pár dní neprišli darcovia, zastavil by sa život na mnohých oddeleniach nemocníc, pri výpadku darcov na 2 – 3 týždne by začali zomierať ľudia s nádormi a poruchami imunity odkázaní na lieky vyrobené z nenahraditeľnej ľudskej krvi. Nie každý môže darovať krv, nie každý je schopný zabezpečovať ako dobrovoľný záchranár kultúrne a športové podujatia. Ale takmer každý môže prispieť ako dobrovoľník svojím časom pri plnení rôznych úloh, mnohí môžu prispieť vecným alebo finančným darom na podporu aktivít. Slovenský Červený kríž je veľká otvorená rodina, do ktorej starostlivej náruče sa zmestia početní slabí, osamelí a chudobní, ktorí si momentálne nevedia a nemôžu pomôcť. Sme tu pre nich. Ľudia ľuďom.
Viliam Dobiáš
prezident SČK, lekár, záchranár