10 (nielen) pôstnych tipov, ako byť aktívnym a zdravým kresťanom
Často sa zamýšľame nad tým, čo nerobiť, nejesť alebo nepiť… Dávame si podobné predsavzatia, ktoré nás nútia niečoho sa vzdať. Čo tak porozmýšľať, čo by sme mohli ako kresťania robiť viac? Prinášame vám desať tipov, ako prežiť nielen Pôstne obdobie aktívne, ako myslieť viac na druhých, ale zároveň nezabúdať ani na svoje zdravie.
Tipy pre telo:
- Dajte si každú hodinu pohár vody
Ľudské telo je zo 60-70% tvorené vodou. Keď pijeme kávu alebo si dáme alkohol, mali by sme vypiť o to viac vody, lebo nás dehydrujú. Keď dostatočne nepijeme, bolí nás hlava, sme unavení, malátni a trávenie nefunguje tak rýchlo, ako by malo.
Naše telo je chrám Ducha Svätého (Jn 2, 13 – 22), preto by sme sa oň mali starať, pravidelne športovať a nezabúdať ani na vitamín D, ktorý prijímame aj zo slnka.
- Neplytvajte jedlom a nevyhadzujte ho
Skôr sa podeľme s druhými, keď napečieme/navaríme viac, rozdajme jedlo ľuďom bez domova alebo si zistime, komu by to v našom okolí pomohlo. Čítala som, že priemerný Slovák vyhodí až 100kg potravín ročne. To je alarmujúce číslo. Často sa stáva, že nesprávne skladujeme potraviny alebo ideme nakupovať hladní a kúpime viac, ako reálne skonzumujeme. Skúsme si napísať nákupný zoznam pred odchodom do potravín alebo si urobme týždenný plán, čo budeme variť a uvidíte, že sa vám poďakuje nielen vaša peňaženka, ale odľahčíte aj odpadkové koše.
- Keď sa vám niečo nechce, urobte to aj tak
Možno ste počuli o hesle: Eat the frog first – zjedz najprv žabu. Je to metóda, ktorá hlása, že keď začnete svoju prácu niečím, do čoho sa vám nechce, čo by ste odkladali na neskôr – a potom by vám na to nezvýšili sily –, budete mať produktívnejší deň aj lepší pocit zo seba. Môžete si prečítať viac v rovnomennej knihe od Briana Tracyho. Ak navyše tento skutok za niekoho obetujete, tak spĺňate benediktínske Ora et labora – modli sa a pracuj. Ja som živým dôkazom, že to funguje, pretože či sa mi nechcelo umývať riady alebo som už nevládala na túre, či vyjsť desať poschodí, keď bol výťah na intráku nefunkčný, obetovala som to za môjho manžela a neľutujem to (úsmev). Každá naša snaha a obeta raz prinesie svoje ovocie.
- Dajte si budík skôr
Vychutnajte si raňajky pomaly, bez toho, že by ste potom rýchlo utekali na autobus alebo vlak či električku. Ak ste akčný typ, obdivujte východ slnka z kopca, alebo západ slnka, ak ste nočná sova. Doprajte si spomalenie vo svojom živote, chváľte za všetko stvorené Pána. Len tak seďte a buďte. Nechajte padať na tvár slnečné lúče a okúpte sa v nich. Uvidíte, že ráno robí deň a čím krajšie je ráno, tým krajší bude deň. Zhon je súčasťou našich životov viac, ako ho vôbec potrebujeme. Začnite v malom, najskôr si nastavte budík napríklad o tri minúty skôr a venujte sa rannej modlitbe. Deň po dni môžete budík posúvať a raz dosiahnete 60-tku, keď si ranný rituál môžete rozdeliť na dvadsať minút cvičenia, dvadsať minút modlitby a dvadsať minút čítania knihy pri káve.
Tipy pre ducha:
- Modlite sa za svojich nepriateľov
Skúsme v modlitbe myslieť aj na tých, ktorí nám idú na nervy, alebo im niečo závidíme a nechceme si to priznať, tých, korí nám zlorečia a ohovárajú nás a neprajú nám nič dobré…
Na vysokej škole som mala pocit, že jedna učiteľka na mne „sedí“, pretože bez ohľadu na to, koľko som sa učila na jej skúšky, ak som nevedela všetko na 100%, mala som Fx. Potom som si povedala, že sa za ňu budem modliť a môj postoj k nej sa po čase zmenil. Zrazu som si všimla to, ako nevládze. Nielen pre jej vyšší vek, ale pretože opatrovala svoju mamu, ktorá mala Alzheimera a cez deň spala a v noci žila – keď jej dcéry, ktoré ju opatrovali, by potrebovali oddych. Často si mama nevedela spomenúť ani na učiteľkino meno. Pokračovala som vytrvalo v štúdiu, prestala som ju odsudzovať, prijala som ju ako perfekcionistku a ďalší pokus na skúške bol za B (úsmev). Boh cez modlitbu mení k lepšiemu naše srdcia a tiež nám dáva múdrosť, zjavuje nám často i skryté veci a my tak môžeme vidieť druhých jeho očami.
- Buďte citliví na podnety Ducha Svätého
Čakáte na niekoho v kaviarni, mešká a už chytáte mobil do rúk? Ste v panike, keď máte zostať sami v tichu so svojimi myšlienkami? Skúste sa denne cvičiť v tom, koľko dokážete zotrvať v tichu. Často sme obklopení hlukom. Keď príde k nám návšteva, nechávame zapnutý televízor a potom niekedy sami nevieme, na čo alebo koho sa máme sústrediť. Dajme si predsavzatie byť denne napríklad 15-20 minút v tichu. Začiatky budú ťažké, ale s odstupom času to bude lepšie a lepšie. Zo začiatku nechajme myšlienky prísť a odísť. Čo sme ešte nestihli spraviť, čo na nás ešte čaká… Pau del Rosso povedal, že v tichu človek vo svojom vnútri stretne seba takého, aký je pred Bohom. Nevyhýbame sa zámerne stretnutiu so sebou samým? Nemajte z toho strach. Ticho nám nastaví to správne zrkadlo.
- Využite modlitby chvál, keď máte ťažké obdobie
Keď sa vám zdá, že sa všetko kazí, chváľte Pána za všetko, čím si prechádzate. Aj keď je to veľmi ťažké a náročné. Týmto spôsobom dávate Bohu svoje Fiat! (Nech sa tak stane.) A hovoríte mu, že súhlasíte s jeho vôľou, nech je akákoľvek, aj keď momentálne nechápete a vyzerá to tak, že sa vám všetci obrátili chrbtom. Svoj čas má plakať, svoj čas má smiať sa. Svoj čas má zarmucovať sa, svoj čas má tancovať. Svoj čas má rozhadzovať kamene, svoj čas má zbierať kamene. Svoj čas má objímať sa, svoj čas má zdržovať sa objatia. Svoj čas má hľadať (niečo), svoj čas má niečo stratiť. Svoj čas má (niečo) si uschovať, svoj čas má niečo odhodiť. Svoj čas má trhať, svoj čas má zašívať. Svoj čas má odmlčať sa, svoj čas má prehovoriť. Svoj čas má milovať, svoj čas má nenávidieť. Svoj čas má vojna, svoj čas má pokoj. (Kaz 3, 4 – 8)
- Buďte empatickejší k svojmu okoliu
Buďme všímavejší aj na ľudí, ktorých stretávame napríklad na ulici a nepoznáme ich. Usmejme sa, prihovorme, ponúknime objatie, keď je niekto smutný alebo pochváľme niečo, čo má ten človek na sebe. Možno sa nám to tak ani nemusí zdať, no aj takýmito maličkosťami dokážeme urobiť druhému krajší deň. Minule ma v dobrom ovplyvnila kamoška, keď zbadala jednu babu plakať v nákupnom centre. Prihovorili sme sa jej, vypočuli ju a verím, že keď sme odišli, bola pokojnejšia a jej trápenie sa jej už nezdalo také vážne ako predtým. Nebojme sa, naberme odvahu, lebo nevšímavosť naozaj môže pokaziť veľa.
- Potešte niekoho, s kým ste dlho neboli
Zavolajte kamarátom, známym, starým rodičom… len tak im napíšte, zaujímajte sa, ako sa majú, čo prežívajú. Potešte ich kvetmi, koláčikom či niečím, čo majú radi. Načúvajte im. Mnoho rodín, v ktorých došlo k samovražde, po smrti blízkeho hovorilo, že nespozorovali zmenu správania alebo čokoľvek, že sa schyľuje k takému skutku. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií bolo v roku 2021 nahlásených 660 samovražedných pokusov, čo je o štyri nahlásené pokusy viac ako v predchádzajúcom roku. Buďme pozorní a všímajme si druhých okolo seba. Mnohokrát ani netušíme, akou bolesťou si prechádzajú a niekedy stačí len ticho sedieť a vypočuť si ich, neponúkať rady a riešenia, ale radšej im odporučiť návštevu u odborníka alebo im posunúť kontakt na psychológa či psychiatra.
- Vytlačte si citáty z Biblie
Nájdite v Biblii povzbudivé citáty, vytlačte ich a hoďte ich susedom do schránky. Ak ste odvážny typ, rozdávajte ich ľuďom na ulici alebo ich nechajte za stieračmi áut. Nikdy neviete, ako si to Boh môže použiť, a možno si daná osoba práve v ten deň potrebuje prečítať akurát to, čo ste vytlačili. Aj my sme povolaní byť rybármi ľudí. (Mk 1, 16 – 20)